Skip to content Skip to footer

Regulamin dla Pacjenta

§ 1
[Postanowienia ogólne]

  1. Niniejszy regulamin (dalej: „Regulamin”) jest skierowany do pacjentów (dalej: „Pacjent”), korzystających z psychoterapii i innych usług zapewnianych przez Valor sp. z o.o. (Mente – Holistycznego Centrum Terapii i Wsparcia w Krakowie) (dalej: „Mente”).
  2. Pacjent dokonując rejestracji na uczestnictwo w sesji psychoterapeutycznej/terapii psychologicznej (lub sesji z zakresu innych usług, takich jak osteopatia, terapia czaszkowo-krzyżowa, masaż powięziowy, akupunktura, sesja TRE, konsultacja psychodietetyczna i inne dostępne w ofercie Mente) świadczonej przez Mente (dalej: „Sesja”) akceptuje warunki opisane w niniejszym Regulaminie.
  3. Podstawowymi zadaniami realizowanymi w Mente są diagnostyka psychologiczna, interwencja kryzysowa, poradnictwo psychologiczne, psychoterapia, przeprowadzanie szkoleń, psychoterapia grupowa, a także organizacja warsztatów, akupunktura, terapia
    integracji strukturalnej, osteopatia, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia EMDR, terapia brainspotting, sesja TRE.
  4. Pacjentem jest co do zasady pełnoletnia osoba fizyczna (a także osoba posiadające pełną zdolność do czynności prawnej) korzystająca z usług świadczonych przez Mente. W przypadku gdy Pacjentem miałaby zostać osoba małoletnia bez pełnej zdolności do czynności prawnej, na jej udział w Sesji wyrazić musi opiekun prawny, np. rodzic z pełnym prawem opieki.

§2
[zapisy]

  1. Zapisy na Sesję dokonywane są przez Pacjenta przez system rezerwacyjny dostępny na stronie internetowej https://centrummente.pl/ (dalej: „Strona Internetowa”) lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer +48 577 707 663.

  2. Rezerwacja terminu Sesji wymaga podanie przez Pacjenta niezbędnych danych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Pacjent ma możliwość wskazania, w miarę dostępności, konkretnego Specjalistę oraz datę Sesji.

  3. Dokonanie rezerwacji terminu Sesji oraz potwierdzenie terminu przez Mente (poprzez wysłanie wiadomości na adres e-mail podany przez Pacjenta) oznacza zawarcie umowy na świadczenie usług psychoterapeutycznych lub innych usług,
    w zależności od wybranej przez Pacjenta opcji.

  4. Po dokonaniu rezerwacji terminu Sesji i potwierdzeniu terminu przez Mente, Pacjent ma 48 godzin na dokonanie opłaty zgodnie z cennikiem znajdującym się na Stronie Internetowej.

  5. Opłata dokonywana jest za pośrednictwem zewnętrznej platformy płatności Tpay. Szczegóły i regulamin płatności dostępne są na stronie internetowej podmiotu obsługującego płatność pod adresem https://tpay.com/user/assets/files_for_download/regulamin.pdf.

  6. W przypadku rezerwacji większej liczby Sesji, każda z kolejnych (poza tą, którą termin jest najbliżej), powinna zostać opłacona na najpóźniej 48 godzin przed terminem Sesji.

  7. Jako termin uiszczenia opłaty uznaje się moment zaksięgowania płatności na rachunku bankowym Mente.

  8. W przypadku braku płatności za daną Sesję w ustalonym terminie, Mente zastrzega sobie prawo do jej odwołania.

§3
[sesje]

  1. Sesja psychoterapeutyczna trwa co do zasady 50 minut. Długość Sesji dotyczących innych usług może się różnić, w zależności od specyfiki usługi i ustaleń ze Specjalistą.

  2. W przypadku spóźnienia się Pacjenta nie ma możliwości przedłużenia sesji (z wyłączeniem wyjątkowych przypadków i nieznacznego przedłużenia Sesji).

  3. Sesje przeprowadzane są w godzinach od 8.00 do 20.00. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest odbycie Sesji w innych godzinach.

  4. Sesje odbywają się, o ile nie ustalono inaczej z Pacjentem, w siedzibie Mente w Krakowie, przy ulicy Dietla 50/8. Sesje mogą być również przeprowadzane zdalnie – online, zgodnie z zasadami wskazanymi w §4 Regulaminu.

  5. Częstotliwość́ Sesji i łączny czas trwania współpracy omawiane są indywidualnie z Pacjentem.

  6. Jeżeli w wypadkach losowych, np. z uwagi na chorobę Specjalisty konieczne będzie odwołanie Sesji, Mente przekaże tę informację Pacjentowi w celu ustalenia nowego Terminu Sesji lub zwrotu opłaty (jeżeli Pacjent nie przystanie na zaproponowany termin).

  7. Wszelkie informacje uzyskane przez Specjalistę od Pacjenta w ramach sesji objęte są tajemnicą zawodową. Jeżeli Specjalista uzna, że Pacjentowi wymagana jest pomoc innego rodzaju może powinien zalecić Pacjentowi konsultację z innym specjalistą, a w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu może sam skontaktować się z określonym specjalistą czy instytucją.

§4
[sesja zdalna]

  1. W przypadku Sesji zdalnej, Pacjent zobowiązuje się do korzystania ze sprzętu komputerowego/telefonu zapewniającego dostęp do Internetu (z odpowiednio szybkim łączem, które umożliwia uczestnictwo w Sesji) wraz z mikrofonem i kamerą.

  2. Sesja zdalna przeprowadzana jest przy użyciu narzędzia, które zostało ustalone wraz ze Specjalistą.

  3. Pacjent zobowiązuje się do nienagrywania Sesji zdalnej bez uzyskania zgody Mente.

  4. Pacjent zobowiązuje się do nieprzesyłania/niedostarczania treści o charakterze bezprawnym czy obraźliwym w ramach Sesji zdalnej.

  5. Mente nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne, które nastąpiły po stronie
    Pacjenta.

§5
[prawo do odstąpienia i rezygnacja z sesji]

  1. W każdym przypadku Pacjent ma możliwość odstąpienia od umowy na świadczenie usług Mente (w przypadku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa albo na odległość) w ciągu 14 od jej zawarcia (z zastrzeżeniem zasad wskazanych w niniejszym
    paragrafie) bez podania przyczyny. Prawo to wykonuje się poprzez złożenie stosownego oświadczenia na adres e-mail Mente: witaj@centrummente.pl lub wysyłając wiadomości SMS pod numer 577 707 663 w terminie 14 (czternastu) dni od dnia zawarcia umowy, przy czym dla zachowania terminu wystarczające jest wysłanie oświadczenia o odstąpieniu przed upływem tego terminu. Jeżeli Pacjent zapisał się już na kolejne Sesje, może w takiej sytuacji wyrazić zgodę na zaliczenie dokonanej już płatności na poczet kolejnej Sesji (zamiast zwrotu).

  2. Pacjent może również zrezygnować z uczestnictwa w danej Sesji (także po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1), przy czym zobowiązany do poinformowania o tym Mente nie później niż 48 godzin przed planowanym terminem Sesji. Zrezygnować z danej Sesji można wysyłając wiadomość e-mail na adres: witaj@centrummente.pl lub wysyłając wiadomości SMS pod numer 577 707 663. W przypadku gdy Mente nie zostanie poinformowane o rezygnacji z uczestnictwa w danej Sesji Pacjent nie będzie uprawniony do zwrotu wynagrodzenia za Sesję. Jeżeli Pacjent zapisał się już na kolejne Sesje, Mente może w takiej zaliczyć dokonanej już płatności na poczet kolejnej Sesji.

  3. W przypadku gdy Pacjent nie stawi się na kolejne 2 umówione Sesje i nie wytłumaczy swojej nieobecności w ciągu 3 dni od drugiej z opuszczonych Sesji, oznacza to rezygnację z pozostałych Sesji. Pozostałe terminy zarezerwowanych wcześniej terminów Sesji zostaną anulowane.

  4. Zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 1 Ustawy o prawach konsumenta, prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów o świadczenie usług, za które konsument jest zobowiązany do zapłaty ceny, jeżeli przedsiębiorca wykonał w
    pełni usługę za wyraźną i uprzednią zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy, i przyjął to do wiadomości. W związku z tym, w przypadku Sesji, które odbywają się przed upływem terminu 14 dni na odstąpienie od umowy, odstąpienie nie będzie możliwe po przeprowadzeniu danej Sesji. Pacjent wyraża zgodę w takiej sytuacji na rozpoczęcie świadczenia usługi (odbycie się Sesji) przed upływem terminu na odstąpienie od umowy i oświadcza o przyjęciu do wiadomości, że odstąpienie nie będzie możliwe.

  5. Jeżeli świadczenie usługi (Sesja) zostało rozpoczęte przed upływem terminu na odstąpienie, a następnie Pacjent będący konsumentem odstąpił od umowy, ma on obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia. Kwotę zapłaty
    oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionego kosztu Sesji.

  6. W przypadku skutecznego złożenia przez Pacjenta będącego konsumentem oświadczenia o odstąpieniu od umowy Mente niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od Umowy, zwraca Pacjentowi uiszczoną przez niego opłatę.

  7. Mente dokonuje zwrotu opłaty przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył Pacjent, chyba że Pacjent wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami

§6
[dodatkowe postanowienia]

  1. W przypadku woli nagrywania Sesji (dźwięku) przez Specjalistę, wymagana jest uprzednia pisemna zgoda Pacjenta. Pacjent nie jest zobowiązany do wyrażenia takiej zgody (a zgoda ta może zostać wycofana w każdej chwili), przy czym w każdym przypadku Specjalista ma prawo do superwizji jego przypadku (analizy przebiegu terapii z superwizorem – przy zachowaniu anonimowości danych Pacjenta).

  2. Pacjent może wyrazić zgodę na konsultowanie jego przypadku przez innych specjalistów współpracujących z Mente, w tym także fizjoterapeutów czy psychiatrów. Zgoda ta może zostać wycofana w każdej chwili.

  3. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych Pacjenta przez Mente znajdują się w Polityce Prywatności udostępnionej Pacjentowi. Polityka Prywatności znajduje się pod następującym adresem: www.centrummente.pl.

  4. Dokumentacja medyczna dotycząca Pacjenta jest sporządzana wg. zasady minimum treściowego i udostępniana do osobistego wglądu na wyjątkowe żądanie Pacjenta w ciągu 2 tygodni od zgłoszenia chęci wglądu. Dokumentacja jest nie jest udostępniana osobom trzecim.

  5. Zaświadczenia o korzystaniu z pomocy psychologicznej są wydawane na życzenie Pacjenta w przypadku gdy przeprowadzone zostały co najmniej 3 Sesje.

  6. Specjalista może skontaktować się z Pacjentem w celu weryfikowania satysfakcji w związku ze świadczonymi usługami (np. poprzez wypełnienie formularza).

§7
[zmiany Regulaminu]

  1. Mente jest uprawnione do zmiany niniejszego Regulaminu z powodów takich jak zmiana przepisów prawa lub zmiana zasad świadczenia usług w ramach Sesji.

  2. Zmiana Regulaminu wchodzi w życie w terminie wskazanym przez Mente – który każdorazowo nie będzie krótszy niż 14 dni od dnia udostępnienia nowego Regulaminu.

  3. Każdy Pacjent zostanie poinformowany o zmianach w Regulaminie. Zmiany Regulaminu wiążą użytkownika, jeżeli nie wypowiedział on umowy o świadczenie usług w terminie 14 dni od dnia powiadomienia go o zmianach poprzez poinformowanie o tym Mente.

§8
[polubowne rozwiązywanie sporów]

  1. Mente oświadcza, że będzie w miarę możliwości dążyć do polubownego rozwiązywania wszelkich sporów powstałych w wyniku świadczenia usług w ramach Sesji zdalnych.

  2. Na stronie internetowej http://ec.europa.eu/consumers/odr dostępna jest platforma ODR, utworzona na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (rozporządzenie w sprawie ODR w sporach konsumenckich). Platforma ODR stanowi punkt dostępu dla konsumentów i przedsiębiorców umożliwiający im pozasądowe rozstrzyganie sporów objętych ww. rozporządzeniem.

  3. W przypadku sporu pomiędzy Pacjentem a Mente w przedmiocie złożonej przez Pacjenta reklamacji dotyczącej Sesji zdalnej, Pacjent będący konsumentem może skorzystać z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń. Klient może w szczególności złożyć wniosek o wszczęcie mediacji lub rozpatrzenie sprawy przez sąd polubowny, lub też skorzystać z pomocy powiatowego (miejskiego) rzecznika praw konsumenta.

  4. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości skorzystania przez Konsumenta z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń dostępne są m.in. na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
    www.uokik.gov.pl, a także na stronach internetowych Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowych.

§9
[postanowienia końcowe]

  1. Niniejszy regulamin dostępny jest na Stronie Internetowej.

  2. W zakresie nieuregulowanym Regulaminem stosuje się właściwe przepisy prawa polskiego, w szczególności przepisy Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o prawach konsumenta.

  3. Zapisanie się na Sesję oznacza akceptację niniejszego Regulaminu, który zostaje dostarczony Pacjentowi drogą mailową lub osobiście, w siedzibie Mente (w Krakowie, przy ul. Dietla 50/8).

  4. Regulamin wchodzi w życie z dniem 30 października 2024 r.

 

Załącznik:
– wzór oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy;

    Mente © 2025. All rights reserved.